چه می‌شد اگر آفریقا زادگاه مد بود؟!


چه می‌شد اگر آفریقا زادگاه مد بود؟!

 

مقاله حاضر برگرفته از مصاحبه‌ای در نیویورک تایمز با تبه ماگویو عضو تیم طراحانی به نام "آمیگو" از کارخانه‌ی Alber Elbaz AZ می‌باشد. آلبر آلباز نام خود را از خانه‌های مد مشهوری همانند ایو سن لوران بر سر زبان‌ها انداخت. کمی بعد با فیلمی 25 دقیقه‌ای به نام show fashion این کمپانی رسما فعالیت محلی و سپس فرامرزی خود را آغاز کرد. در ابتدا خطوط تولید این کارخانه بر روی تولید لباس‌های مد زنانه و لوکس و عمدتا با رنگ‌های تیره متمرکز بود. اما اکنون این برند مشهور انواع لباس‌ها و مدل‌ها را در اندازه‌ها و سایزهای متفاوت و با قیمت‌های متفاوت تولید کرده و به فروش می‌رساند. آقای آلبر آلباز ( بنیان‌گذار این کمپانی) در فیلم مستند این شرکت مصاحبه‌ای داشته است و بر این عقیده است که AZ ابتدا یک کارخانه‌ی و یک ازمایشگاه کوچک بوده است. اما آیا می‌توانند سنت و فناوری در کنار هم باشند؟ بله، در این زمینه ما به یک مد و طراحی عالی نیاز داریم.

 

تبه ماگویو (عضر تیم طراحان آمیگو)

 

-      بهار پارسال زمانی که آلبر آلباز طراح بسیار محبوب، درست پس از معرفی برندی به نام  AZ Factory بر اثر ابتلا به کووید 19 درگذشت، دنیای مد ابتدا عزادار شد. سوالی که اینجا پیش می‌آید این است که چه اتفاقی برای شرکت پس از درگذشت او افتاد؟

-      این سوال قبلا نیز مطرح شده بود، پس از این بحران ما به دنبال آن بودیم تا مجموعه‌ای از طراحان را در قالب تیمی به نام آمیگو به خدمت بگیریم. این طراحان میبایست شایستگی این را داشته باشند که روح AZ Factory و آلباز را در طراحی‌های خود ادامه دهند. مجموعه‌ای از طراحی‌های تبه ماگویو

 

-      همکاری شما با این کمپانی چگونه شکل گرفت؟ آیا از قبل آلبر را می‌شناختید؟

+     من هرگز قبلا او را ندیدم. اما زمانی که برای اولین بار تلویزیون ماهواره‌ای گرفتیم نمایش‌های مد او را مشاهده می‌کردم. سپس در سال گذشته ایمیلی از الکس کو شریک آلبر دریافت کردم که در حال برنامه ریزی برای رویداد (عشق عشق می‌آورد) بودند. در این رویداد از حدود 44 برند دعوت کردند تا به آلبر ادای احترام کنند. آن‌ها از من هم برای شرکت در این رویداد دعوت کردند و من هم با کمال میل این دعوت را پذیرفتم.

نمایش این رویداد بسیار زیبا بود. بعد از آن حدود دو یا سه ماه دیگر من ایمیل دیگری از AZ دریافت کردم که در مورد استراتژی آینده‌اش به من میگفت. این شرکت قصد داشت تا از افراد خلاق در زمینه مد دعوت به عمل آورد تا با این برند همکاری داشته باشند و من واقعا می‌خواستم این کار را انجام دهم. ارتباط من و آلبر آلباز نیز بسیار جالب است! او اهل مراکش است و من اهل آفریقای جنوبی. این نقطه شروع من بود. سپس این سوال به ذهنم خطور کرد که اگر آفریقا نقطه و زادگاه شروع مد بود چه اتفاقی می‌افتاد؟!

 

-      خب چه اتفاقی می‌افتاد؟

+     خب اول از همه باید بگویم که ارزش‌های مد در نیکره‌ی شمالی بیشتر مربوط به داستان سرایی می‌شود. این ارزش‌ها از نسلی به نسل دیگر منتقل می‌شوند و این‌ها واقعا همان ارزش‌هایی هستند که ما در آفریقا برای صنایع دستی داریم.

 

-      پس شما چگونه این دو موضوع را به هم ارتباط دادید؟

+     در این زمان من شروع به تحقیق در مورد سیلوئت‌های زیادی کردم و سعی کردم تا آن‌ها را با ایده‌های خودم ادغام کنم. آلبر قبل از مرگش با یک الجزایری به نام چفیک چریت روی چاپ کار می‌کرد. بسیاری از آن‌ها طرح‌هایی به شکل حیوانات بودند که کاملا انتزاعی بودند و من بلافاصله جذب آن‌ها شدم. این مجموعه مکمل مجموعه‌ای است که قبلا وجود نداشته است. 

آلبر هم‌چنین با مجموعه‌ای از طرح‌های بافتنی کار می‌کرد. من ایده‌های او را برداشتم و یک لباس سفید خالص با آستین‌های زنگوله‌ای دست کردم که من را به یاد لباس‌های عروسی می‌انداخت که در زبان آفریقایی آن را زولو ماکوتی می‌نامیم. در واقع این طرح ادای احترام به آنان است اما یک بریدگی روی قسمت سینه آن وجود دارد که شبیه فولاد ضد زنگ است! و سپس به آن‌ها کیف‌های آفریقایی و اکسسوری‌هایی همچون کلا‌ه را اضافه کردم.

 

-      اخیرا شما برای نمایش (عشق عشق می‌آورد) مجموعه‌ای را طراحی کرده‌اید. درست است که اکنون این مجموعه بخشی از نمایش کاخ گالیرا است؟

+     بله، ما احساس کردیم که مهم است تا دوباره این ظاهر را به جهانیان معرفی کنیم و در دسترس مردم قرار دهیم. اکنون این مجموعه در موزه است. در این مجموعه یک دامن و پیراهن دو تکه با رنگ‌های مختلف وجود دارد. در این مجموعه هم چنین دامنی داشتیم که لخت بود اما چین دار به نظر می‌رسید زیرا در سرتاسر آن پلیسه وجود دارد. کمربند چرم هم برای آن طراحی کردیم، اما برای حمایت از حیوانات جنس آن چرم مصنوعی است.

 

 

مجموعه‌ای از طراحی‌های تبه ماگویو

 برای مشاهده مقاله تنوع سبک های سنتی لباس در فرهنگ هند کلیک کنید.

-      اگرچه به نظر می‌رسد که اینکار یک همکاری است، اما چه چیزی آن را متمایز کرده است؟

+     اکنون کلمه همکاری به پویایی قدرت دلالت دارد. اما در اینجا هیچ چیزی تحمیل نشده است. چیزی که این همکاری را کاملا خاص می‌کند این است که من مجبور شدم تا پروژه را با منابع بسیار کمی به خصوص منابع فنی ترک کنم. بسیاری از اوقات استودیوی طراحی AZ کارهایی را انجام می‌داد که من از نظر فنی نمی‌دانستم چگونه آن کار را انجام دهم. 

 

-      از این تجربه چه درسی آموختید؟

+     من واقعا از احساس مهربانی و وظیفه دوستی که آلبر نسبت به دیگران داشت، تحت تاثیر قرار گرفتم. شاید این رفتارها در مد چندان رایج نباشد. جایی در تاریخ ما ایده مهربانی با ضعف یا بلاتکلیفی همراه شد. اما افرادی مانند آلبر و برخی دیگر که با آنان همکاری داشته‌ام حتی در اوج موفقیت خود دارای این حس ذاتی هستند. آن‌ها هنوز روح انسانیت را حفظ کرده‌اند و این باعث تمایز آن‌ها شده است. 

 

-      آیا این تجربه باعث شده است که بخواهید برای خود یک برند بزرگتر خلق کنید؟

+     من فکر می‌کنم که روزی طراحی‌هایی که با نام تجاری خودم خواهم ساخت بسیار خاص هستند. من واقعا از چیزی که خلق می‌کنم و انجام می‌دهم بسیار لذت می‌برم. 


منابع:

-      Friedman, V. (2022). ‘What If Africa Was the Birthplace of Fashion?’, New York times, available at: link

-      Guilbault, L. (2021). Inside Alber Elbaz and Richemont’s AZ Factory, Vogue magazine, available at: link


پسندیده شده توسط : 0 نفر
دوشنبه, 19 اردیبهشت 1401 - 17:17:42
این مطلب را می پسندم
نظرات : بدون نظر

+
X جهت افزودن برنامه به صفحه اصلی ابتدا به منوی مرورگر رفته و سپس دکمه Add to Home Screen را انتخاب نمایید
X جهت افزودن برنامه به صفحه اصلی ابتدا دکمه و سپس دکمه Add to Home Screen را انتخاب نمایید