آینده صنعت مد در دوران پسا کرونا


آینده صنعت مد در دوران پسا کرونا


 

مقدمه

در سال 2020  همزمان با شیوع و پاندمی کرونا صنایع خرده فروشی در مقیاسی جهانی تغییر و تحولی عظیم را تجربه کردند. همه گیری کووید 19 پیامدهای مخربی را در دو طرف عرضه و تقاضا به دنبال داشته است.

با این تغییرات در سطح وسیع، صنایع در مدل کسب و کار خود تغییراتی را ایجاد کرده‌اند و نیز مجبور به بازنگری اولویت‌های خود شده‌اند. از جمله آن‌ها می‌توان صنعت مد را نام برد.

با توجه به این مطالب می‌توان بیان نمود که در آینده و دوران پسا کرونا نیز احتمالا چشم انداز این صنعت تغییرات اساسی خواهد کرد. در مقاله‌ی حاضر به بیان برخی از این تغییرات می‌پردازیم.


پذیرش تجارت الکترونیک

 


 

پیش بینی می‌شود که یکی از تغییراتی که پس از دوران کرونا در صنعت مد به وجود آید پذیرش تجارت الکترونیک توسط برندها باشد. در واقع می‌توان گفت تجارت الکترونیک به عنوان یکی از مهم‌ترین کانال‌های ارتباطی صنعت مد با مشتریان در دوران کرونا مورد توجه قرار گرفته است.

با توجه به شرایط جدید پیش آمده و قرنطینه‌های طولانی مدت، بسیاری از مشتریان مجبور شده‌اند تا خریدهای خود را از خانه انجام دهند و این سبک خرید کردن برای آن‌ها تبدیل به عادت شده است. فروشگاه‌های آنلاین در ان میان به عنوان پلی بین مشتریان و کسب و کار عمل می‌کنند. اما مسئله‌ی مهم در اینجا اعتماد به خرید آنلاین است که در مقالات پیشین با عنوان خرید آنلاین مطمئن به آن پرداخته شد.

در دوران کرونا نیز شاهد آن بوده‌ایم که خرده‌فروشان چند کاناله (خرده فروشانی که از راه‌های مختلف با مشتریان ارتباط برقرار می‌کنند) از رقبای خود پیشی گرفتند. بر این اساس کسب و کارها باید  حضور آنلاین خود را در عرصه‌ی رقابت تقویت کرده و به دنبال راه‌هایی آسان برای دسترسی به مشتری باشند.


تمایل به خریدهای محلی

 

 

پیش بینی می‌شود در دوران پسا کرونا به احتمال زیاد شاهد تغییرات گسترده از نظر عادات خرید مصرف کنندگان از نظر انتخاب فروشگاه‌های کوچکتر  و نزدیک محل زندگی آن‌ها خواهیم بود.

به عبارت دیگر، پس از پاندمی کرونا مشتریان ترجیح می‌دهند تا خریدهای خود را از فروشگاه‌های محلی و نزدیک خانه خود خرید کنند. زیرا مجبور نیستند تا ساعاتی طولانی را در راه و ترافیک باشند و نیز رعایت فاصله اجتماعی در این فروشگاه‌ها برای آن‌ها راحت‌تر می‌باشد. 

 

استفاده از تکنولوژی واقعیت افزوده

 

 


با توجه به ترجیحات جدید مشتریان و تمایل به خرید از فروشگاه‌های آنلاین، آن‌ها دیگر نمی‌توانند لباس‌های انتخابی خود را همانند محیط فیزیکی فروشگاه بپوشند.

خلا در این بخش می‌تواند یک فرصت بسیار بزرگ برای بکارگیری تکنولوژی واقعیت افزوده در صنایع خرده فروشی ایجاد کند. این تکنولوژی به مشتریان اجازه می‌دهد که به صورت مجازی لباس‌های انتخابی خود را امتحان کنند. این تکنولوژی اکنون در بسیاری از صنایع خرده فروشی از جمله مبلمان خانه و لوازم منزل کاربرد دارد.

 

از مانکن‌های فروشگاه تا مدل‌های دیجیتالی

 

 

علاوه بر تکنولوژی واقعیت افزوده، تکنولوژی واقعیت مجازی نیز در دوران همه گیری کرونا می‌تواند به کمک کسب و کارها بیاید.

این تکنولوژی به مشتریان نیز کمک می‌کند تا چیزی شبیه تجربه‌ی فیزیکی که قبلا از آن لذت می‌برده‌اند داشته باشند و مانکن‌ها و مدل‌ها را به صورت مجازی مشاهده کنند. حتی در این بین برخی از برندها که هزینه‌های انبارداری بالایی دارند، کالکشن جدید خود را به صورت مجازی عرضه می‌کنند و با تکمیل پیش سفارشات اقدام به تولید و ارسال آن به مشتریان می‌کنند. 


تمایل به استفاده از لباس‌های راحت و کژوال

 

 


یکی دیگر از تغییراتی که در دوران پاندمی کرونا در رفتار مصرف کنندگان به وجود آمد، تمایل مصرف کنندگان به استفاده از لباس‌های راحت است. از آنجا که در این پاندمی مصرف کنندگان مجبور به در خانه ماندن و قرنطینه در خانه هستند، بنابراین تمایل به استفاده از لباس‌های راحتی در این دوران رونق بیشتری پیدا کرده‌ است. 


آمادگی برای پذیرش تغییرات جدید

 

واکنش اولیه بسیاری از برندهای فعال در عرصه مد در مواجهه با بحران کرونا اجرای اقداماتی برای اطمینان از ایمنی کارکنان در برابر ویروس کرونا و حفظ جریانات نقدی کسب و کار بوده است. با اینحال پس از این همه گیری و بازگشتن به شرایط عادی، برندها می‌بایست خود را برای شرایط پساکرونا آماده سازند.

اقدامات کوتاه مدت کسب و کارها در این زمینه میبایست متمرکز بر ارتقای کانال‌های فروش، تقویت لجستیک، و اتخاذ و به کارگیری فناوری‌های جدید متمرکز شود.

با توجه به تغییر عادات و سلیقه‌ی مصرف کنندگان کسب و کارها می‌بایست در این زمینه بر روی ارتقا و توسعه‌ی وب سایت‌های خود متمرکز شوند تا بتوانند تجربه‌ی بهینه‌ای از خدمات الکترونیکی ارائه دهند. 

در مجموع می‌توان بیان نمود که پاندمی کرونا تقریبا همه‌ی جوانب زندگی ما را تحت تاثیر قرار داده است. بخش خرده فروشی مد نیز در در این زمینه استثنا نیست.

پیش بینی می‌شود پس از بازگشت به زندگی عادی با تغییراتی که در رفتار مصرف کنندگان به وجود آمده است، ساختار این صنعت نیز تغییر کند. اما خرده فروشان می‌توانند با هوشمندی خود این تحولات ناگهانی را با تمرکز بر نقاط قوت داخلی خود به فرصت تبدیل کنند و از مزایای فوق‌العاده آن بهره بگیرند.


منابع

-      Patil, K. (2020). Future of Fashion and Retail Industry in COVID Era, available at: link

-      Pisani. N. et al. (2021). The Future of the Fashion Industry in a Post-COVID-19 World, Harvard business review.

-      The report of CRITEO, (2020). Fashion After Lockdown: The Future of the Fashion Industry, available at: linkپسندیده شده توسط : 0 نفر
دوشنبه, 15 فروردین 1401 - 17:30:56
این مطلب را می پسندم
نظرات : بدون نظر

+
X جهت افزودن برنامه به صفحه اصلی ابتدا به منوی مرورگر رفته و سپس دکمه Add to Home Screen را انتخاب نمایید
X جهت افزودن برنامه به صفحه اصلی ابتدا دکمه و سپس دکمه Add to Home Screen را انتخاب نمایید