درباره انواع استایل عجیب و غریب چه اطلاعاتی دارید؟


انواع استایل‌ها استایل عجیب و غریب (Exotic) چیست؟


مروری بر سبک عجیب و غریب (Exotic)

 

سبک عجیب و غریب یا Exotic شاید برای بعضی از افراد بسیار جذاب به نظر برسد. به طور کلی واژه‌ی Exotic به معنای چیزهای متفاوت برای افراد متفاوت است. این واژه نشات گرفته از ویژگی‌های برجسته در نوع پوشش مردمان یک کشور خارجی است.

با این تفاسیر، پوشیدن یک کیمونوی ژاپنی ممکن است به نظر برخی جذاب باشد، اما لزوما برای یک فرد ژاپنی اینگونه نیست. در اکثر قوانین مد یک قاعده وجود دارد که می‌گوید "کمتر بهتر است"، اما قاعده‌ی استایل عجیب و غریب از سایر سبک‌ها متفاوت است: "هرچه بیشتر بهتر"!  در این استایل باید از عناصری استفاده کردکه جدید، متفاوت و  به نوعی خلاقانه است. 

به طور کلی،  این سبک دربرگیرنده‌ی عناصری بسیار مهیج است که محبوبیت آن در جهان در حال افزایش است.

زیرا امروزه طراحان مد در سرتاسر جهان و در نمایش‌های مد شروع به نمایش دادن  برخی از لباس‌های عجیب و غریب طراحی شده خود،  به سرتاسر دنیا کرده‌اند. با این وجود، هر زمانی که شروع به استفاده از عناصری در پوشش خود کنید که مختص فرهنگ کشور شما نیست و به وسیله‌ی آن ظاهر خود را متمایز و جذاب کنید، به نوعی از طرفداران این سبک به شمار می‌روید.

گام به گام تا فشن بلاگری را در مقاله مربوطه بررسی نمایید. 

 

 

اگر به صورت دقیق عناصر سبک عجیب و غریب را مورد بررسی قرار ‌دهیم، ترکیبی از سبک معمولی و خیلی خاص را می‌بینیم که این استایل را متمایز نموده است. استایل عجیب و غریب بیشتر متمرکز بر استفاده از رنگ‌های دودی، نقوش تزئینی خاص و عجیب بر روی لباس، بافت‌های رنگین کمانی یا موزائیکی، و جواهرات بسیار پر زرق و برق است. 

هنگامیکه درباره‌ی سبک عجیب و غریب صحبت می‌کنیم، حتما می‌بایست فراتر از نوع پوشش صحبت کنیم. به عنوان مثال، برای بیشتر افراد مدل موهایی که در این سبک نمایش داده می‌شود بسیار جذاب است. به طوریکه مدل موها در این سبک بلند و اکثرا با رنگ‌های تیره و با ظاهری عجیب است. در واقع در این سبک مدل موی کوتاه دیده نمی‌شود. یکی دیگر از ویژگی‌های متمایز این سبک این است که معمولا در نمایش لباس ویژگی‌های قومی و فرهنگی برجسته می‌شود. شکل 1: نمونه‌ای از مدل موها و پوشش در سبک عجیب و غریب

 

شیوه‌ی لباس پوشیدن در این سبک با آرایش خاص و متمایز تکمیل می‌شود. علاوه بر این موارد؛ می‌بایست اشاره گردد که این سبک بسیار تحت تاثیر عناصر عربی و هندی است. به عنوان مثال، چشم‌‌ها در این سبک همیشه آرایش فراوان با سایه‌های نقره‌ای و براق دارند. اکسسوری‌ها نیز برای ایجاد جلوه جذاب بسیار براق هستند. گونه ها نیز در این شیوه‌ی آرایش باید ظاهری شرقی داشته باشند. بنابراین معمولا از رنگ‌های عجیب و غریب برای برجسته تر کردن آن‌ها استفاده می‌شود.

 


شکل 2: نمونه‌ای از نوع پوشش و آرایش در سبک عجیب و غریب نگاهی به برندهایی که سبک عجیب و غریب را در نمایش‌های مد خود به کار گرفته اند

 

 تاکنون برندهای فعال در عرصه‌ی مد همانند Balmain, Alexander McQueen, D&G و Moschino در نمایش‌های مد خود از سبک Exotic بسیار بهره گرفته‌اند. طراحان این برندها معمولا هر ساله این سبک را در نمایش‌های مد خود در معرض دید افراد علاقه‌مند می‌گذارند.

به عنوان مثال برند Alexander McQueen در نمایش مد 2021  در پاریس با الهام از طرح‌های خود در سال 2014 ، کفش‌های خود را بسیار عجیب و منحصر به فرد طراحی کرده است. برجسته ترین ویژگی این کفش‌ها بکارگیری چرم‌های طرح دار عجیب و ترکیب جسورانه‌ی رنگ‌های مختلف است.

در رابطه با مام جین و بوی فرند جین چه میدانید؟؟ 


شکل 3: نمونه کفش‌های طراحی شده Alexander McQueen به سبک عجیب و غریب


اصول ست کردن رنگ‌ها برای داشتن سبک عجیب و غریب

 

برای اینکه در ظاهر خود از سبک عجیب و غریب پیروی کنید می‌بایست پالت رنگ‌های انتخابی شما ترکیبی از رنگ‌های گرم باشد. زیرا انتخاب رنگ‌های گرم در این استایل، جذاب و سخاوتمندانه هستند. برای اینکه بدانید ترکیب رنگی انتخابی شما صحیح است، می‌بایست نمونه مورد نظر خود را با الگوهای استاندارد مطابقت دهید. معمولا رنگ‌های شبیه به هم از یک خانواده رنگی هستند و می‌توانند با یکدیگر ترکیب شوند. یکی از بهترین روش‌ها برای ترکیب رنگی استفاده از چرخه رنگ می‌باشد. 


شکل 4: چرخه رنگ

 

همیشه از یک یا دو رنگ خنثی در پوشش خود استفاده کنید.

هنگام استفاده از لباس‌های تک رنگ، از رنگ‌هایی که در یک گروه هستند و سایه و روشن متفاوتی دارند استفاده کنید.

می‌توانید از 2 یا 3 رنگ که روی یک چرخ کنار یکدیگر قرار می‌گیرند را با هم استفاده کنید. به عنوان مثال قرمز و آبی را می‌توانید با یک رنگ خنثی ترکیب نمایید تا ظاهری چشم‌گیر داشته باشد.

می‌توانید درست کردن لباس‌های خود از دو رنگ مکمل مانند صورتی و سبز همراه با یک رنگ خنثی بهره ببرید تا ظاهر جسورانه خود را حفظ کنید.

برای شناخت و آشنایی با نرم افزار‌های طراحی مد و لباس کلیک کنی. 


منابع

Aleharnish online Magazine, Fashion Style: Exotic, (2017), Available at: LINK.

Mia's Fashion Blog, (2018), Exotic Style in Fashion, Available at: LINK.

Rebecca, F. (2020). Welcome To Your Exotic Palette, Available at: LINK.

Tolentino, L. The Report of Fashionology Magazine, (2020), Exotic Fashion Style Overview, Available at: LINK.

The Report of Pretty Designs, (2021), A Collection of Alexander McQueen Shoes for Spring 2021 – Futuristic & Inspiring, Available at: LINK

 


پسندیده شده توسط : 0 نفر
شنبه, 30 بهمن 1400 - 10:40:42
این مطلب را می پسندم
نظرات : بدون نظر

+
X جهت افزودن برنامه به صفحه اصلی ابتدا به منوی مرورگر رفته و سپس دکمه Add to Home Screen را انتخاب نمایید
X جهت افزودن برنامه به صفحه اصلی ابتدا دکمه و سپس دکمه Add to Home Screen را انتخاب نمایید