ترندهای دهه 80 که در 2022 نیز ترند خواهند شد!


آیا ترندهای دهه 80 که در 2022 نیز ترند خواهند شد!


دهه 80 را شاید بتوان نقطه عطفی در شکل گیری ترندهای مختلف دانست. از آنجا که گاهی مد تکرار روند گذشته است، امروزه مدگرایان و پیروان مد برای آیتم‌هایی همانند شلوار، کت، پیراهن و ... که در دهه 80 ترند بوده‌اند میبایست در کمد خود جا باز کنند! 

به طور کلی عناصر مد در دهه 80 شامل استفاده از رنگ‌های مختلف و ایجاد راحتی در لباس می‌شدند. اگر به تم این دهه نگاهی کلی بیاندازیم با شومیزها  یا کت‌هایی مواجه می‌شویم که قسمت سرشانه آن‌ها پهن‌تر بودند و در زیر قسمت شانه اپل قرار داشتند، یا در این دهه لباس‌هایی براق و پولک دوزی شده ترند بوده‌اند.

 

 

 

همچنین، در این دهه تنها این لباس‌ها نبودند که تاریخ ساز بودند بلکه زنانی به عنوان الگو بودند که با استایل خود الهام بخش بسیاری از پیروان مد شدند. از جمله این افراد می‌توان به پرنسس دایانا، مدونا، دمی مور و مولی رینگوالد که هنجارهای مد را به چالش کشیدند، اشاره کرد.

در این دهه شاهد بوده‌ایم که این افراد معروف به عنوان افرادی تاثیرگذار خود نیز شکل دهنده ترندها برای سایر افراد بوده‌اند. 

در مقاله حاضر ابتدا نگاهی اجمالی به مد در دهه 80  داریم و سپس ترندهای دهه 80 که در سال 2022 و با آمدن ژانویه دوباره ترند خواهند شد را بررسی می‌کنیم.

برای مطالعه مقاله تاثیرات روانشناختی صنعت مد بر نوجوانان کلیک نمایید. 

 

 

 

مد در دهه 80

 

وقتی به مد در دهه 80 نگاهی اجمالی بیاندازیم دو کلمه می‌توانند آن را خلاصه کنند. این دو کلمه عبارتند از: "بزرگ و پر زرق و برق"! دهه 80 دوران استفاده از اِپُل‌ در سرشانه، انواع اکسسوری‌های بزرگ و چشم‌نواز و ... بود. به طور کلی روند مد در دهه 80 در مورد ارزش‌های مادی و به رخ کشیدن ثروت بود. 

در این دهه تلفن همراه و اینترنت همگانی نشده بود و تلویزیون به عنوان رسانه غالب تنها چند کانال داشت. بعد از تلویزیون مجلات به عنوان منبعی برای بدست آوردن اطلاعات و تبلیغات توسط افراد بود.

از جمله کفش‌هایی که در دهه 80 مد بود می‌توان به کفش‌های جردن، کفش‌های کتانی رنگی، دکتر مارتنز (چکمه‌های بزرگ)، ونس کلاسیک و کفش‌هایی با پاشنه متوسط نام برد. 

 محبوب‌ترین مدل لباس‌هایی که مورد توجه خانم‌ها و آقایان در آن دهه بود می‌توان به پیراهن‌های آکسفورد، شلوارهایی به رنگ خاکی، کت و شلوار کتان راه راه، مام جین و کت و شلوار چرمی را نام برد. 

مد در دهه 80 روی اکسسوری‌ها اهمیت زیادی داشت. در این دهه دستبندها، گوشواره‌ها و گردنبندهای بزرگ و مرواریدی و پر زرق و برق نیز بسیار ترند بودند. 

 


 

ترندهای دهه 80 که در 2022 نیز ترند خواهند شد

 

همانطور که اشاره شد، دهه 80 از جمله‌ دهه‌هایی بود که در بیشتر لباس‌ها زرق و برق بسیاری دیده می‌شد. در این دهه استفاده از پارچه‌های چرمی در شلوار، کت، پالتو و ... بسیار رایج بود. لباس‌های چرمی همانند کت، پالتو و شلوار در 2021 نیز ترند هستند. از جمله آیتم‌های چرمی می‌توان به شلوار ترینیتی اشاره نمود.

از دیگر ترندهای دهه 80  که در 2022 نیز محبوب خواهند شد، می‌توان به لباس‌های پولک دوزی شده اشاره کرد. لباس‌های پولک دوزی شده بسیار مناسب مجالس و مهمانی‌هاست. 

 

 

 

شاید برایتان جالب باشد که بدانید از ترندهای 2022 که در دهه 80 نیز بسیار محبوب بوده‌اند استفاده از آیتم‌هایی گشاد و با سایز بزرگ با شانه‌هایی پهن است.

در همین رابطه کریستینا جید ( از بنیانگذاران برند JLUX) در جلسه مصاحبه خود، کت و شلواری گشاد با شانه‌هایی پهن به همراه داشت که توجه حضار در جلسه سخنرانی را به خود جلب نمود. اگر اندامی ریز دارید، این کت‌ و شلوارها می‌تواند تکمیل کننده استایل شما باشد. می‌توانید این استایل را با یک کمربند برای کت خود تکمیل کنید.


ترزا جید (از دیگر هم بنیانگذاران برند JLUX) معتقد است که استفاده از بادی در زیر کت و شلوار از ترندهای بسیار محبوب در دهه 80 بوده است. او همچنین معتقد است که استفاده از بادی در هر موقعیتی که هستید مناسب است. بادی‌ها انواع و فرم‌های مختلفی دارند و کاملا جذب هستند و امسال نیز بسیار محبوب بوده‌اند. 

تفاوت بین مد، سبک و ترند را اینجا مطالعه نمایید. 

 منابع

-      Guerra,  Julia . 2021. These Are The '80s Fashion Trends Stylists Say Will Be Everywhere in 2022, instyle magazine, available at: link.

-      Jonas, Carla. 2021. The Complete Guide to 80s Fashion, available at:link


پسندیده شده توسط : 0 نفر
شنبه, 09 بهمن 1400 - 15:07:40
این مطلب را می پسندم
نظرات : بدون نظر

+
X جهت افزودن برنامه به صفحه اصلی ابتدا به منوی مرورگر رفته و سپس دکمه Add to Home Screen را انتخاب نمایید
X جهت افزودن برنامه به صفحه اصلی ابتدا دکمه و سپس دکمه Add to Home Screen را انتخاب نمایید