استایل کلاسیک چیست؟


استایل کلاسیک چیست؟

مقدمه

ریشه‌ی واژه‌ی کلاسیک برگرفته از کلمه‌ی لاتین “classicus” می‌باشد که در روم به طبقات بالای جامعه اطلاق می‌شده است.

به طور کلی اصطلاح کلاسیک برای چیزهای باکیفیت و بادوام یا درجه اول بکار برده می‌شود.

در شیوه و سبک لباس پوشیدن معمولا استایل کلاسیک به سبکی اطلاق می‌شود که جذاب و دارای پارچه و مواد به کارگرفته شده باکیفیت و با دوام است.

سبک کلاسیک می‌‌تواند نماینده‌ای از شخصیت افراد باشد. در این سبک نوع پوشش بسیار ساده و در عین حال شیک است. در سبک کلاسیک معمولا استفاده از پارچه‌های ساده، ظریف و کفش و کیف چرمی مرسوم است.

این سبک پایبندی به سنت‌ها را ارج می‌نهد. افراد پیرو این سبک معمولا لباس‌های قدیمی خود را در کمد حفظ می‌کنند. زیرا بسیاری از لباس‌ها و اکسسوری‌های مورد استفاده در این سبک از مد نمی‌افتند. نکته مهم در این سبک این است که می‌توانید با به کارگیری آیتم‌هایی همیشه شیک به نظر برسید.ویژگی‌های یک استایل کلاسیک

در این سبک لباس‌ها دارای سایه‌های یکنواخت و ساده، برش‌های متناسب و تمیز، رنگ‌های خنثی و جزئیاتی ساده هستند. دوخت لباس‌ها اغلب دارای جزئیاتی زیبا و چشمگیر است. جنس پارچه ها و اکسسوری‌های بکار رفته در این سبک نیز دارای کیفیت بالایی می‌باشند.

می‌توان گفت ماهیت و اساس استایل کلاسیک کیفیت آن است. در واقع این کیفیت باعث باعث بادوامی آن می‌شود. برای بانوان پیرو سبک کلاسیک معمولا دوام لباس‌ها و کیفیت آن‌ها مهم است زیرا ممکن است آن را برای مدت طولانی مورد استفاده قرار دهند. 

از نظر متغیرهای روانشناختی بانوانی که مطابق با سبک کلاسیک لباس می‌پوشند معمولا اعتماد به نفس بالایی دارند. در این استایل همواره می‌بایست دو نکته را مد نظر قرار دهیم:

 در این استایل لباس‌ها ساده و بادوام هستند و گویی هیچگاه از مد نمی‌افتند.

 نکته‌ی مهم این است که در این استایل وجود جزئیات ریز و منحصر به فرد اهمیت دارد.

 

 

چگونه یک استایل کلاسیک داشته باشیم؟

 

اولین نکته برای رعایت سبک کلاسیک این است که همواره سادگی را رعایت کنید.

در این سبک همه چیز ساده و شیک و به دور از زرق و برق فراوان است. به بیان دیگر زیبایی این سبک در سادگی آن است. مزیت بزرگ این سبک این است که هیچگاه از مد نمی‌افتد. اکسسوری‌هایی که در این استایل مورد استفاده قرار می‌گیرند معمولا به سبک مینیمال هستند.

معمولا در این استایل از ظریف‌ترین جواهرات و آیتم‌های ساده‌ای همانند کمربندهای باریک استفاده می‌شوند. 

اگر می‌خواهید لباس‌های بالاتنه را ساده انتخاب کنید، معمولا شومیزهایی با طرح راه راه باریک، انتخابی هوشمندانه هستند. این شومیزها را می‌توانید با یک شلوار جین ساده ست کنید. 

اگر نیم نگاهی به کمدی که لباس‌ها را در آن نگهداری می‌کنیم بیاندازیم، متوجه می‌شویم که برای داشتن لباس‌هایی به سبک کلاسیک می‌بایست از رنگ‌های خنثی که با همه چیز ست می‌شوند، به خصوص سیاه و سفید استفاده کرد. این رنگ‌ها نیز با گذشت زمان هیچ‌گاه از مد نمی‌افتند.

همچنین شومیزها و تیشرت‌های بکار گرفته شده در این سبک اغلب ساده و به دور از هرگونه طرح چاپی هستند. از بین تمامی سبک‌های لباس، افراد طرفدار این سبک تمایل به هزینه کردن بیشتر برای لباس‌های انتخابی خود دارند.

آن‌ها معمولا از خرج کردن پول خود برای لباس‌هایی که دوامی طولانی مدت دارند واهمه‌ای ندارند و نیز اغلب برای شیک و ساده به نظر رسیدن هزینه‌های فراوانی می‌پردازند. 

برای داشتن استایل کلاسیک در محیط‌های کاری رسمی معمولا از کت و شلوار یا کت و دامن کارآمد تر از بقیه گزینه‌هاست. در واقع طرفداران این سبک در محیط کار کمی رسمی تر از سایرین لباس می‌پوشند. 

 ذکر این نکته ضروری است که اگرچه لباس‌های مورد استفاده در این سبک هیچگاه از مد نمی‌افتند، اما این امر دلیل نمی‌شود که در ست کردن لباس‌های خود از آیتم‌های مدرن و مد روز استفاده نکنید. می‌توانید در هر فصل یک یا دو آیتم را از لباس‌های مد روز انتخاب کنید. 

برای اطلاع از چگونگی ست کردن لباس های اسپرت و ورزشی مقاله نکاتی برای داشتن استایل ورزشی کلیک کنید. 

 

نبایدهای استایل کلاسیک

همانطور که باید بدانید که برای پیروی از استایل کلاسیک  دقیقا چه چیزی را می‌بایست در کمد لباس خود داشته باشید، برخی نبایدها نیز هستند که اگر در این سبک رعایت نشوند می‌تواند فاجعه آفرین باشد. در این سبک استفاده بیش از حد از لباس‌های مد روز، و نیز لباس‌های دارای طرح‌های چاپی شلوغ و نامتقارن و بیش از حد گشاد ممنوع است. 

فراموش نکنید که برای ست کردن لباس‌های خود مطابق سبک کلاسیک هرگز نباید زیبایی و شیک بودن را فدای راحتی کنید. در واقع آیتم‌های کلاسیک در عین شیک بودن میبایست راحت هم باشند. 

همانطور که اشاره گردید لباس‌های کلاسیک معمولا بادوام و با کیفیت هستند. اما این بدان معنا نیست که هر خریدی که انجام می‌دهید می‌بایست گران قیمت باشد. در واقع برای داشتن این سبک می‌بایست در انتخاب لباس‌های خود نهایت دقت را به عمل آورید و برای آن وقت بگذارید. هیچگاه این نکته را فراموش نکنید که در این استایل کیفیت لباس حرف اول را می‌زند.

آخرین نکته‌ای که در ست کردن لباس‌های کلاسیک خود میبایست در نظر بگیرید این است که نباید رنگ‌های لباس خود را تنها به رنگهای تیره و سیاه محدود کنید. می‌توانید طیف وسیعی از رنگ‌های خنثی را در کمد لباس خود داشته باشید که به ظاهر شما رنگ و لعاب بهتری ببخشد.

به طور کلی 4 رنگ خنثی رایج شامل سیاه، سفید، قهوه‌ای و خاکستری می‌باشد. معمولا رنگ‌های خنثی اگر با رنگ‌های روشن تر یا تیره‌تر از خود ست شوند، زیبایی بیشتری را خلق می‌کنند. 

 

بحث و نتیجه گیری

 

یکی از مهم‌ترین نکاتی که بانوان در یک استایل کلاسیک می‌بایست مد نظر داشته باشند این است که مطمئن شوند لباس‌هایی که مورد استفاده قرار می‌دهند کاملا متناسب با فرم بدن آنهاست و هیچ‌گاه این لباس‌ها جلوه خود را از دست نمی‌دهند.

اگر شما با خواندن این مقاله به سبک کلاسیک علاقه‌مند شدید می‌توانید از افراد مشهوری که طرفدار این سبک هستند، الگوبرداری کنید.

به عنوان نکته‌ی پایانی برای پیروی از سبک کلاسیک همواره سعی کنید برای داشتن کیفیت و دوام لباس‌های خود از برندهای معتبر خرید خود را انجام دهید.

برای مطالعه مقاله تفاوت بین مد، سبک و ترند کلیک کنید.

 

منابع

 Characteristics of the Classic Personality, available at:link

Classic Style: a Guide to Timeless Fashion, available at: link

Classic Style Guide: 6 Ways to Get the Look, available at: link

Erin, S. (2020),  What is Define Neutral Colors?, available at: link

Kwon, Y.J. (2017). What Does the Classic Style of Clothing Actually Mean to Consumers?, International Journal of Costume and Fashion, 17(1):29-39.

What is Classic Style? Stunning Style magazine, available at: link


پسندیده شده توسط : 0 نفر
یکشنبه, 03 بهمن 1400 - 12:14:23
این مطلب را می پسندم
نظرات : بدون نظر

+
X جهت افزودن برنامه به صفحه اصلی ابتدا به منوی مرورگر رفته و سپس دکمه Add to Home Screen را انتخاب نمایید
X جهت افزودن برنامه به صفحه اصلی ابتدا دکمه و سپس دکمه Add to Home Screen را انتخاب نمایید